گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه

تاریخچه فزیوتراپی

افغانستان یک کشوریست که بیش از ۳۵ سال جنگ را متحمل شده،که سبب بجاماندن تعداد زیادی افراد معلول گردیده است .و همچنین نظربه شرایط مختلف ناشی از تغذیه نامناسب، مراقبت های صحی ناکافی و دانش ضعیف در مورد چگونگی مراقبت از بدن و جلوگیری از آسیب یا معلولیت سبب مشکلات صحی دیگرنیزگردیده است.

خدمات ضعیف طبی و احیای مجدد این مفهوم رامی رساند که خدمات کافی صحی برای مراقبت از تمام مسائل صحی پیچیده ای که مردم افغانستان دامن گیرآن  شده اند وجود ندارد. فزیوتراپی حرفه ای است که می تواند برای مردم افغانستان، در شفاخانه ها، کلینیک ها و جامعه خدمات ارزنده ای را ارائه بدارد.

فزيوتراپى يك مسلك نسبتاً جديد در افغانستان ميباشد . در سال ۱۹۸۲ م در افغانستان صرف چند نفر محدود كار فزيوتراپى را پيش ميبردند كه توسط بعضى خارجى ها آموزش كوتاه مدت يافته بودند . بعداً در سال ۱۹۸۳ م وزارت صحت افغانستان از موسسه IAM در خواست نمود تا شروع مسلک فزیوتراپی را در افغانستان کمک نماید. که در سال ۱۹۸۴ م يعنى ۳۳سال قبل از امروز هيئت معاونيت بين المللى به همكارى انستيتوت تربيوى متوسط طبى IIME  براى اولين بار در كشور تربيه شاگردان را بشكل مسلكى در اين رشته شروع نمودند . كه در همان سال اولين دورهْ مكمل دو سالهْ فزيوتراپى در كابل شروع شد.وفعلابیش از۵۰۰ نفرفزیوتراپستان مسلکی ازاین انستیتوت فارغ گردیده که درولایات مختلف کشورمصروف خدمات به نیازمندان این مسلک می باشند.

در عصر حاضر مسلك فزيوتراپى به تصورات استناد نداشته بلكه بالاى شواهد ساينس ،  اناتومى ، فزيولوژى ، پتالوژى ، كانزيالوژى و تكنيك هاى فزيوتراپيكى متكى است . لذا فزيوتراپى جز لاينفك طب عصرى است نه عوامى.  علاوتاً فزيوتراپست يك شخص مسلكى طبى و از جمله پرسونل paramedical  ميباشد . كه در ساحه تداوى جسمى با وسايل ميخانيكى و برقى و با حركات دست و تمرينات جمناستيكى مريضان را معالجه مى نمايد و در ساحه اورتوپيدى و احياى مجدد معيوبين ناشى از جروحات ناريه و قاطعه ، كسور و خلع ها و در ساحه پرابلمهاى اسكليتى و عضلى و در ساحه عصبى مريضان Polio – hemiplegia  ، سوْاشكال ولادى ، كسبى و تأخر نشو ونما،  فلج دماغى و در وقايع تنفسى مانند ، برطرفى تضيقات و مانعات ريوى و بى نظمى حالات تنفسى بعد از عمليات ، قلبی وعائی، نسائی ولادی مريضان را تداوى

و معاونت مى نمايد. فزيوتراپست ضرورت چنين تداوى ها را ازريابى نموده پلان و اهدافى چون تقويه عضلات، تقويه كنترول حركات ، تقويه درجه مفصل ، تقويه وظايف تنفسى و تنقيص درد تهيه ميدارد .

طراح و میزبان: شرکت هرات هاست

Powered by keepvid themefull earn money